BREAKTHROUGH WINS AND CONTINUED FORM IN SCOTTISH QUALIFIERS


News

There were a mixture of breakthrough wins and continuation of good form amongst the Scottish Open Singles qualifiers around New Zealand last weekend as the 2019 season of the New Zealand Professional Bowls Association got underway at five of the seven venues. 

Waikato’s Alan Bowler finally finished the job winning the Hamilton qualifier staving off the challenge of Lisa Mundell in the final. Mundell led midway in the first set by three shots and looked to go further ahead before Bowler the 6th end head from three shots down to three shots up wresting momentum for the rest of the match winning 9-5, 8-4. Bowler was runner-up in last year’s Scottish Singles qualifier, and semifinalist in the other three 2018 qualifiers in Hamilton.

Craig de Faria continued his outstanding form from the outdoor Taranaki season winning the New Plymouth Scottish Singles qualifier beating Wanganui’s Gavin Scrivener in the final 10-3, 8-6­. De Faria had earlier in the weekend reached the finals of the Shanghai and Ranking singles events indicating he will be a consistent threat this season.

Great mates Tony Terry and Mike Isaacson contested an astonishing Scottish Singles qualifier final in Hastings with Terry totally dominating the scoreboard winning 11-0, 11-0 despite Isaacson perhaps drawing more consistently to the head. This was the sixth time the long-time pairs partners have played against each other in PBA singles with Terry winning on all six occasions. Ironically, the two were then drawn to play again on Monday morning in the Ranking Singles event with Isaacson winning that match but too late to stop Terry earning a visit to the NZ PBA Finals Weekend for the first time since they played together in the World Indoor Pairs playoffs in 2006.

Elliot Mason continued his good form from 2018 which saw him earn a spot in the delayed International Singles in Blackpool by winning this week’s Scottish Singles qualifier in Dunedin beating South Canterbury’s Travis Cook in the final 11-2, 10-3. Cook had earlier accounted for PBA international Andrew Kelly from Canterbury in the quarterfinal but was no match for Mason in the final. Mason had to beat brother Oliver in the semifinals.

Southland’s Craig Tinker put an end to an impressive debut weekend for Central Otago’s Kelvin Jackson to win the final of the Invercargill Scottish Singles qualifier for the second year in a row 9-6, 12-3. Tinker looks to be continuing his form from last season which saw him rise to 5th on the NZ PBA Rankings.

The Auckland venue at New Lynn and the Wellington branch at Naenae chose to delay their first events so as not to clash with the Australian Open on the Gold Coast and other events with a number of their members unavailable. Both of those venues play at the end of June.

Results from last weekend’s New Zealand Professional Bowls Association events

AUCKLAND – New Lynn

Shanghai Singles Qualifier is on Sun 23rd June. Ranking Singles is on Sat 29th June. Scottish Singles Qualifier is on Sun 30th June.

HAMILTON – Frankton Railway

Shanghai Singles Qualifier
Final: Steve Liddington (Waikato) 31 bt Lisa Mundell (Waikato) 22 and Nathan Arlidge (Bay of Plenty) 15.
Steve Liddington will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Ranking Singles
1st round: Debbie White bt Cliff Webber 2-9, 8-6, 2-0. 
2nd round: White bt Graeme Goss 6-5, 10-6; Mark Pene bt Angela Stephen 9-7, 12-0; Gary Cotter bt Tony Fabling 9-2, 12-0; Wayne Pakinga bt Peter McGirr 12-3, 8-6; Richard Watt bt Clayton Hockley 10-5, 4-10, 2-0; Lisa Mundell bt Jason Dickinson 9-6, 9-5; Steve Liddington bt Alan Bowler 8-8, 8-3; Jesse Russell bt Chris Lourie 9-6, 7-6.
Quarterfinals: White bt Pene 12-1, 9-5; Cotter bt Pakinga 9-4, 11-3; Mundell bt Watt 10-5, 10-1; Russell bt Liddington 6-7, 13-8, 2-0.
Semifinals: Cotter bt White 11-4, 8-7; Russell bt Mundell 10-10, 11-2.
Final: Gary Cotter (Waikato) bt Jesse Russell (Auckland) 9-6, 7-6.

Scottish Singles Qualifier
1st round: Cliff Webber bt Graeme Goss 2-9, 9-8, 2-1.
2nd round: Webber bt Mark Pene 7-7, 12-5; Chris Lourie bt Angela Stephen 11-4, 7-6; Alan Bowler bt Gary Cotter 11-2, 8-6; Tony Fabling bt Peter McGirr 11-3, 10-6; Lisa Mundell bt Clayton Hockley 6-3, 10-7; Richard Watt bt Jason Dickinson 6-5, 2-6, 2-1; Debbie White bt Steve Liddington 10-10, 7-5; Wayne Pakinga bt Jesse Russell 10-1, 9-10, 2-1.
Quarterfinals: Lourie bt Webber 11-6, 7-6; Bowler bt Fabling 10-7, 6-5; Mundell bt Watt 10-3, 10-2; Pakinga bt White 8-7, 8-7.
Semifinals: Bowler bt Lourie 7-6, 9-5; Mundell bt Pakinga 9-7, 9-3.
Final: Alan Bowler (Waikato) bt Lisa Mundell (Waikato) 9-5, 8-4.
Alan Bowler will play in the PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

NEW PLYMOUTH – Paritutu

Shanghai Singles Qualifier
Final: Ian Andrews (Taranaki) 31 bt Craig de Faria (Taranaki) 28 and Chris Commane (Taranaki) 21.
Ian Andrews will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Ranking Singles
1st round: Rhonda Adams bt Kevan Sellers 11-1, 11-0; Steve Muller bt Bruce Mummery by default.
2nd round: Adams bt Muller 8-3, 12-3; Phil Corney bt Brendon Walton 9-5, 5-11, 2-0; Cathy Andrews bt Ian Andrews 9-9, 10-7; Cliff Rona bt Allan Batley 7-12, 9-3, 2-0; Gavin Scrivener bt Marlene Malcolm 12-2, 11-6; Mike Hori bt Chris Commane 13-4, 8-7; Craig de Faria bt John Ape-Esera 12-6, 12-1; Levi Davis bt Bruce Hall 3-10, 7-5, 2-0.
Quarterfinals: Adams bt Corney 6-7, 11-2, 2-1; C.Andrews bt Rona 7-6, 9-4; Scrivener bt Hori 11-4, 13-3; de Faria bt Davis 12-1, 9-7.
Semifinals: Adams bt C.Andrews 6-7, 10-3, 2-1; de Faria bt Scrivener 8-8, 9-7.
Final: Rhonda Adams (Taranaki) bt Craig de Faria (Taranaki) 6-9, 8-7, 2-1.

Scottish Singles Qualifier
1st round: Cliff Rona bt Bruce Mummery by default; Chris Commane bt Marlene Malcolm 8-4, 6-6.
2nd round: Rona bt Commane 4-9, 13-3, 2-0; Craig de Faria bt Phil Corney 11-1, 9-3; Bruce Hall bt John Ape-Esera 12-3, 8-6; Steve Muller bt Kevan Sellers 9-3, 7-3; Rhonda Adams bt Ian Andrews 9-7, 9-9; Mike Hori bt Brendon Walton 7-5, 2-9, 2-0; Gavin Scrivener bt Levi Davis 14-2, 11-4; Cathy Andrews bt Allan Batley 9-4, 10-0.
Quarterfinals: de Faria bt Rona 7-7, 12-2; Muller bt Hall 8-2, 3-12, 2-0; Adams bt Hori 11-1, 4-10, 2-1; Scrivener bt C.Andrews 8-5, 6-6.
Semifinals: de Faria bt Muller 5-5, 11-3; Scrivener bt Adams 6-5, 8-6.
Final: Craig de Faria (Taranaki) bt Gavin Scrivener (Wanganui) 10-3, 8-6.
Craig de Faria will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

HASTINGS – Club Hastings

Shanghai Singles Qualifier
Final: Dean Drummond (Hawkes Bay) 31 bt Murray Glassey (Hawkes Bay) 25 and Tony Terry (Hawkes Bay) 14.
Dean Drummond will play in the PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Scottish Singles Qualifier
1st round: Merv Brown bt Grant Sargison 6-6, 8-6; Tony Terry bt Kerrin Fair 12-2, 11-3; Wayne Stewart bt Rochelle Brown 14-1, 11-3; Tasha Haronga bt Darryl Johnson 7-6, 8-4; Natarsha Grimshaw bt Scotty McGavin 6-11, 7-4, 2-0; Dean Drummond bt Lisa Carlson 13-4, 7-3; Paul Sorensen bt Mike Amy 6-2, 4-8, 2-0; Steve Love bt Gavin Keighley 6-4, 10-3; Murray Glassey bt Peter Jones 10-3, 9-4.
2nd round: Terry bt Brown 8-6, 9-5; Stewart bt T.Haronga 13-8, 12-1; Grimshaw bt Drummond 10-5, 8-6; Sorensen bt Love 9-0, 7-4; Glassey bt Bunny Kupa 5-9, 10-6, 2-1; Mike Isaacson bt Dave Porteous 9-2, 2-9, 2-0; Charles Haronga bt Richard Kupa 7-7, 12-2; Tilly Carlson bt Aaron Bryant 11-6, 13-1.
Quarterfinals: Terry bt Stewart 7-12, 9-6, 2-1; Grimshaw bt Sorensen 11-5, 10-4; Isaacson bt Glassey 7-8, 11-4, 2-0; C.Haronga bt T.Carlson by default.
Semifinals: Terry bt Grimshaw 10-1, 4-8, 2-1; Isaacson bt C.Haronga 8-7, 9-3.
Final: Tony Terry (Hawkes Bay) bt Mike Isaacson (Hawkes Bay) 11-0, 11-0.
Tony Terry will play in the PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Ranking Singles
1st round: Darryl Johnson bt Lisa Carlson 7-7, 12-2; Bunny Kupa bt Tilly Carlson 8-7, 1-11, 2-0; Dean Drummond bt Charles Haronga 13-2, 13-3; Paul Sorensen bt Dave Porteous 10-5, 9-5; Scotty McGavin bt Peter Jones 5-9, 9-7, 2-1; Natarsha Grimshaw bt Richard Kupa 10-4, 10-7; Rochelle Brown bt Mike Amy by default; Aaron Bryant bt Tasha Haronga 6-6, 10-3. 
2nd round: B.Kupa bt Johnson 8-7, 7-12, 2-0; Drummond bt Sorensen 7-8, 9-6, 2-1; McGavin bt Grimshaw 6-6, 9-8; Bryant bt Brown 7-6, 5-3; Grant Sargison bt Kerrin Fair 14-3, 15-0; Merv Brown bt Wayne Stewart by default; Mike Isaacson bt Tony Terry 10-2, 10-6; Murray Glassey bt Gavin Keighley 12-3, 10-1.
Quarterfinals: B.Kupa bt Drummond 2-12, 8-3, 2-1; McGavin bt Bryant 7-7, 11-4; Sargison bt Brown 6-6, 11-5; Glassey bt Isaacson 10-0, 9-1.
Semifinals: McGavin bt B.Kupa 3-9, 14-4, 2-1; Glassey bt Sargison 8-5, 5-5.
Final: Murray Glassey (Hawkes Bay) bt Scotty McGavin (Manawatu) 9-4, 7-3.

WELLINGTON – Naenae

Shanghai Singles Qualifier is on Sat 22nd June. Ranking Singles is on Sat 29th June. Scottish Singles Qualifier is on Sun 30th June.

DUNEDIN – Community Bowls Stadium

Shanghai Singles Qualifier
Final: Marty Kreft (Dunedin) 31 bt Wally Shaw (Dunedin) 19 and Phil Austin (Canterbury) 13.
Marty Kreft will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Scottish Singles Qualifier
1st round: Karl Mason bt Hilda Bennett 9-8, 11-3; Doug Thomas bt Rik Moss 8-6, 8-4; Brian Harvey bt Murray Wilson 5-8, 9-8, 2-0; Tania Woodham bt Beth Brown 6-7, 8-2, 2-1; Peter Bell bt Andy McLean 7-10, 7-4, 2-0; Ross Stevens bt Darron Wolland by default; Blair Barringer bt Paul Everett 7-6, 10-7; Marty Kreft bt Lou Robinson 9-2, 10-8; Jonty Horwell bt Craig Wyber 7-5, 9-3; Dave Robinson bt Arty Butler by default; Andrew Kelly bt Ken Walker 10-2, 7-8, 2-0; Mike Holley bt Brent McEwan 3-8, 9-7, 2-0; Joko Susilo bt John Moana 9-4, 9-5; Mike Cranstoun bt Grant Simpson 10-4, 10-8; Travis Cook bt Bill Hinton 11-6, 4-10, 2-0; Reuben Silva bt Mario Sopp by default; Elliot Mason bt Sue Smeaton 6-4, 8-4; Tom Taiaroa bt Andrew McCallum 10-5, 7-8, 2-0; Wally Shaw bt Doug Coombes by default; Dale Bourke bt Lance Ibbotson 12-1, 5-6, 2-1; Geoff Wilson bt Graeme Hislop 10-2, 8-6; Bruce McDowell bt Norm Bennetts 9-8, 9-5; Leo Brett bt Louise Natta 11-6, 6-5; Kevin Powell bt Dave Charlton 13-2, 3-11, 2-1; Sandy McNoe bt Tony Nicol 9-7, 6-2.
2nd round: K.Mason bt Thomas 10-9, 10-8; Harvey bt Woodham 10-4, 9-3; Stevens bt Bell 10-5, 7-7; Barringer bt Kreft 8-2, 11-0; D.Robinson bt Horwell 9-3, 8-8; Kelly bt Holley 10-4, 16-0; Cranstoun bt Susilo 2-9, 8-3, 2-1; T.Cook bt Silva 11-8, 10-4; E.Mason bt Taiaroa 9-2, 8-8; Shaw bt Bourke 5-9, 8-6, 2-1; McDowell bt G.Wilson 9-4, 4-9, 2-1; Powell bt Brett 9-8, 9-2; Oliver Mason bt McNoe 8-2, 9-3; Keri Rupene bt Dave Natta 10-2, 10-6; Phil Austin bt Mitch Cook 3-10, 7-4, 2-0; Duane White bt Helen Carman 13-2, 10-0.
3rd round: Harvey bt K.Mason 8-3, 9-5; Barringer bt Stevens 9-4, 12-1; Kelly bt D.Robinson 10-4, 10-4; T.Cook bt Cranstoun 9-5, 11-2; E.Mason bt Shaw 7-5, 9-4; McDowell bt Powell 9-1, 5-6, 2-1; O.Mason bt Rupene 9-5, 7-7; White bt Austin 10-7, 8-3.
Quarterfinals: Barringer bt Harvey 9-6, 12-3; T.Cook bt Kelly 12-3, 2-8, 2-1; E.Mason bt McDowell 0-11, 7-4, 2-1; O.Mason bt White 2-10, 7-1, 2-0.
Semifinals: T.Cook bt Barringer 9-7, 7-12, 2-0; E.Mason bt O.Mason 9-6, 4-8, 2-1.
Final: Elliot Mason (Dunedin) bt Travis Cook (South Canterbury) 11-2, 10-3.
Elliot Mason will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

House of Travel Ranking Singles
1st round: Tania Woodham bt Lance Ibbotson 7-7, 9-8; Duane White bt Bill Hinton 14-2, 9-10, 2-1; Hilda Bennett bt Norm Bennetts 11-6, 6-4; Geoff Wilson bt Dave Charlton 6-7, 13-2, 2-0; Ross Stevens bt Dave Natta 7-9, 9-8, 2-0; Andrew McCallum bt Sandy McNoe 8-2, 10-5; Blair Barringer bt Wally Shaw 14-1, 9-7; Tony Nicol bt Kevin Powell 13-2, 11-4; Louise Natta bt Bruce McDowell 11-2, 9-2; Joko Susilo bt Mike Holley 9-7, 11-4; John Moana bt Jonty Horwell 8-8, 6-4; Mario Sopp bt Leo Brett 6-4, 9-5; Sue Smeaton bt Mike Cranstoun by default; Dave Robinson bt Arty Butler by default; Andy McLean bt Andrew Kelly by default; Oliver Mason bt Phil Austin 7-6, 6-6; Grant Simpson bt Dale Bourke 8-7, 3-8, 2-1; Peter Bell bt Keri Rupene 8-3, 11-3; Graeme Hislop bt Tom Taiaroa 11-5, 7-9, 2-0; Lou Robinson bt Mitch Cook 4-9, 8-3, 2-0; Beth Brown bt Darron Wolland by default; Karl Mason bt Craig Wyber 8-6, 10-5; Travis Cook bt Brent McEwan 9-6, 8-8; Elliot Mason bt Doug Coombes by default; Murray Wilson bt Paul Everett 10-5, 6-11, 2-1.
2nd round: White bt Woodham 10-4, 11-8; G.Wilson bt Bennett 9-7, 8-10, 2-1; Stevens bt McCallum 4-7, 8-6, 2-0; Barringer bt Nicol 9-7, 10-8; L.Natta bt Susilo 4-11, 9-2, 2-1; Moana bt Sopp 5-8, 9-4, 2-0; D.Robinson bt Smeaton 8-8, 11-4; O.Mason bt McLean 10-5, 8-3; Bell bt Simpson 5-11, 13-7, 2-1; L.Robinson bt Hislop 1-10, 7-4, 2-0; Brown bt K.Mason 10-5, 7-3; T.Cook bt E.Mason 7-7, 11-5; M.Wilson bt Ken Walker 6-5, 4-9, 2-0; Brian Harvey bt Doug Thomas 6-4, 4-11, 2-0; Marty Kreft bt Helen Carman 11-5, 8-6; Rik Moss bt Reuben Silva 7-5, 9-4.
3rd round: G.Wilson bt White 3-13, 8-6, 2-1; Stevens bt Barringer 4-9, 10-4, 2-1; Moana bt L.Natta 8-7, 10-5; D.Robinson bt O.Mason 9-3, 12-0; Bell bt L.Robinson 7-5, 11-3; Brown bt T.Cook 6-9, 11-7, 2-1; Harvey bt M.Wilson 8-5, 10-3; Kreft bt Moss 2-12, 8-5, 2-1.
Quarterfinals: Stevens bt G.Wilson 10-1, 5-13, 2-0; D.Robinson bt Moana 7-9, 9-4, 2-1; Brown bt Bell 9-3, 8-9, 2-0; Harvey bt Kreft 11-6, 8-3.
Semifinals: Stevens bt D.Robinson 10-6, 10-5; Harvey bt Brown 12-5, 10-2.
Final: Brian Harvey (Southland) bt Ross Stevens (Dunedin) 8-3, 5-8, 2-0.

INVERCARGILL – Waverley

Shanghai Singles Qualifier
Final: Craig Merrilees (Southland) 31 bt Richie Muir (Central Otago) 25 and Debbie Jackson (Central Otago) 20.
Craig Merrilees will play at PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

Ranking Singles
1st round: Matt Tautari bt Fraser Purdue 6-4, 10-6; Shane Elliott bt Mike Thomson 9-8, 11-4; Sue Dillon bt Aaron Tribe 3-8, 12-4, 2-0; Richie Muir bt Allan Todd 10-5, 11-2; Lyall Spencer bt Mau Toomata 9-6, 13-5; Carmel Stewart bt Pauline Foster 10-2, 6-7, 2-1; Debbie Jackson bt Craig Tinker 8-7, 7-5; Kerry Heffer bt Ken McConnell 11-2, 11-6; Kerry Williams bt Thomas Eruera 8-6, 13-4; Wendy Sutherland bt Russell Cooke 13-4, 8-5.
2nd round: Elliott bt Tautari 12-7, 9-5; Muir bt Dillon 12-2, 10-6; Spencer bt Stewart 13-3, 12-1; D.Jackson bt Heffer 7-5, 10-4; Williams bt Sutherland 11-5, 10-4; Bruce Ross bt Brent Thomson 11-10, 5-10, 2-1; Kelvin Jackson bt Craig Merrilees 4-10, 9-8, 2-0; Paul McEntyre bt Jo Toogood 8-8, 11-3.
Quarterfinals: Muir bt Elliott 5-7, 16-2, 2-0; Spencer bt D.Jackson 8-7, 8-7; Ross bt Williams 11-2, 9-4; K.Jackson bt McEntyre 9-4, 5-5.
Semifinals: Spencer bt Muir 6-6, 9-1; Ross bt K.Jackson 7-7, 10-2.
Final: Lyall Spencer (Southland) bt Bruce Ross (Southland) 9-5, 8-6.

Scottish Singles Qualifier
1st round: Mau Toomata bt Allan Todd 10-2, 9-3; Russell Foster bt Craig Merrilees 3-12, 10-7, 2-0; Fraser Purdue bt Jo Toogood 9-9, 7-7, 2-1; Craig Tinker bt Kerry Heffer 9-10, 10-1, 2-0; Brent Thomson bt Richie Muir 9-4, 8-7; Shane Elliott bt Bruce Ross 11-0, 10-1; Todd Swain bt Kerry Williams 7-5, 8-7; Matt Tautari bt Lyall Spencer 2-10, 14-8, 2-1; Russell Cooke bt Mike Thomson 13-0, 7-7; Debbie Jackson bt Paul McEntyre 6-9, 9-1, 2-0; Ken McConnell bt Carmel Stewart 7-8, 10-5, 2-0; Sue Dillon bt Pauline Foster 14-5, 4-9, 2-0.
2nd round: Toomata bt R.Foster 9-4, 10-1; Tinker bt Purdue 11-3, 6-6; B.Thomson bt Elliott 6-6, 11-2; Tautari bt Swain 12-5, 8-4; Cooke bt D.Jackson 6-6, 10-6; McConnell bt Dillon 12-7, 9-7; Aaron Tribe bt Wendy Sutherland 8-3, 3-11, 2-1; Kelvin Jackson bt Thomas Eruera 8-7, 8-6.
Quarterfinals: Tinker bt Toomata 11-5, 8-5; Thomson bt Tautari 10-5, 8-5; Cooke bt McConnell , , 2-1; K.Jackson bt Tribe 5-11, 14-0, 2-0.
Semifinals: Tinker bt Thomson 10-5, 14-1; K.Jackson bt Cooke 5-12, 9-5, 2-0.
Final: Craig Tinker (Southland) bt Kelvin Jackson (Central Otago) 9-6, 12-3.
Craig Tinker will play in the PBA Finals Weekend in Hamilton September 13-15.

END
Richard Corry