Bowls3Five Interclub Grand Final Weekend Results


Bowls3Five, Featured, News

Print Friendly, PDF & Email

Teams from all around New Zealand will make their way to Naenae Bowling Club to compete in the grand finals weekend.

The teams that make it into the final will have won their way into Bowls3Five on Sky Sport, but there is still the national title and a silver star to play for - nothing will be left for chance.

Entry to the venue is free, and if you are not able to make it you can watch it LIVE on Sky Sport Next and the semi-finals and finals on Sky Sport 58.

They will be playing in sections, four rounds of pool play will rank the teams 1st to 4th, the top two teams in each section qualifying for the semi-final.


Here is a recap as to how the teams got to the grand final weekend:

  • Royal Oak Rockets (Auckland)
    • Relegated from 2020 Bowls3Five on Sky Sport League - finished 8th
  • Hinuera Heat (Waikato)
    • Relegated from 2020 Bowls3Five on Sky Sport League - finished 7th and then lost in the relegation playoff match against Manurewa Kites
  • New Zealand Parajacks
    • Entry by Bowls New Zealand

CLICK HERE TO READ THE CONDITIONS OF PLAY FOR THIS EVENT

Club

Team

Takapuna

Simon Poppleton, Lisa Parlane, Wendy Jensen

Auckland BC

Maria Smith, Neville Hill, Bevan Beckham

Bowls Hastings

Dean Drummond,  Alex Jones, Pam Rowlands

New Plymouth BC

 Tobyn Hori, Val McEldowney & Kelly Hill.

Nelson BC

Jo Edwards, Val Smith & Richard Collett

Timaru Town & Country Club

Sarndra Cleland (s), Tony Marshall & Shona Anderson

Taieri BC

John Killen, Barbara Archer & Bruce McDowell

Royal Oak

Teo Turua, Mike Bradshaw, Philomena Akaruru

Hinuera

Deb White, Stu Settle, Paul Casey jnr

Parajacks

Mark Noble, Linda Bennett & Bruce Wakefield

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Watch the action, live, below!

Bowls3Five National Interclub Finals Draw 2021

Saturday 12th June

Saturday 12th June

Section 1

Section 2

12.30pm

Takapuna

v

Nelson

12.30pm

Auckland

v

Timaru T&C

Royal Oak

v

Taieri

Hinuera

v

Parajacks

Bowls Hastings

v

Bye

New Plymouth BC

v

Bye

2pm

Takapuna

v

Bowls Hastings

2pm

Auckland

v

New Plymouth BC

Nelson

v

Taieri

Timaru T&C

v

Parajacks

Royal Oak

v

Bye

Hinuera

v

Bye

3.45pm

Bowls Hastings

v

Taieri

3.45pm

New Plymouth BC

v

Parajacks

Nelson

v

Royal Oak

Timaru T&C

v

Hinuera

Takapuna

v

Bye

Auckland

v

Bye

5.15pm

5.15pm

Takapuna

v

Royal Oak

Auckland

v

Hinuera

Nelson

v

Bowls Hastings

Timaru T&C

v

New Plymouth BC

Taieri

v

Bye

Parajacks

v

Bye

Sunday 13th June

Sunday 13th June

Section 1

Section 2

9.30am

Taieri

v

Takapuna

9.30am

Parajacks

v

Auckland

Royal Oak

v

Bowls Hastings

Hinuera

v

New Plymouth BC

Nelson

v

Bye

Timaru T&C

v

Bye

 

Semi Finals

Semi Final 1

11am

Top qualifier section 1

v

2nd qualifier section 2

Semi Final 2

Top qualifier section 2

v

2nd qualifier section 1

Final

12.30pm

Winner Semi Final 1

v

Winner Semi Final 2