ABBREVIATIONS

Year NameCap No. Club Centre when Capped Event when PlayerCapped Games Played for New Zealand 
1930 William FieldingHaitaitai Wellington Empire Games - Canada 12 
1930 Harold W FrostCarlton Auckland EG  
1930 Edward LeachStratford Taranaki EG  
1930 Percy McWhannellHaitaitai Wellington EG  
1934 George CarterCarlton Auckland Empire Games - England 
1934 William (Billy) DillicarHamilton Waikato EG 
1934 Harold GrocottAuckland Auckland EG 
1934 Len J KeysAuckland Auckland EG 
1934 George PollardCarlton Auckland EG 
1938 William (Bill) Bremner10 West End Auckland Empire Games - Australia 
1938 Walter Denison11 Auckland Auckland EG 
1938 Ernie Jury12 Frankton Junction Waikato EG 
1938 Frank Livingstone13 Onehunga Auckland EG 
1938 Lance Macey14 Remuera Auckland EG 
1938 H Alec Robertson15 Onehunga Auckland EG 
1938 William (Bill) Whitaker16 Carlton Auckland EG 
1950 J A Englebreston17 Heretaunga Hawkes Bay Empire Games - New Zealand 
1950 E Phil Exelby18 Frankton Junction Waikato EG 
1950 Robert (Bob) Henry19 Sydenham Christchurch EG 
1950 Noel E Jolly20 St Clair Dunedin EG 
1950 Jim (Ham) Pirrett Jnr21 Tuakau Auckland EG 24 
1950 Fred T Russell22 Haitaitai Wellington EG 
1950 T.T (Pete) Skoglund23 Otahuhu & Carlton Auckland EG 13 
1954 Arthur Connew24 Carlton Auckland EmpireGames - Canada 
1954 W Freeth25 Nelson Nelson EG 
1954 E H (Life) Ravenwood26 North East Valley Dunedin EG 
1954 A C Snaddon27 Napier Hawkes Bay EG 
1954 A J Webster28 Hutt Wellington EG 
1958 Robin Andrew29 Onehunga Auckland  EmpireGames - Wales 11 
1958 T W Jeff Barron30 Miramar Wellington EG 23 
1958 W H (Bill) Hampton31 Naenae Wellington EG 11 
1958 John (Jack) M Morris32 Hamilton Waikato EG 11 
1958 R E (Ted) Pilkington33 Wellsford & Balmoral Auckland EG 21 
1958 Stan J Snedden34 Linwood Canterbury EG 11 
1962 Mick K Boon35 Christchurch Canterbury EG - Australia 10 
1962 R L (Bob) McDonald36 Onehunga Auckland EG 122 
1962 Bill O'Neill37 Carlton Auckland EG 32 
1962 John (Jack) Rabone38 Auckland Auckland EG 10 
1962 H H J (Robbie) Robson39 Mangakino & Tokoroa Waikato EG 52 
1966 Ron Buchan40 Hamilton Waikato WB - Australia 22 
1966 Gordon Jolly41 Leith Dunedin WB 64 
1966 Norman Lash42 Carlton Auckland WB 22 
1966 Phillip Skoglund Senior43 Northern Manawatu WB 255 
1969 Percy Jones44 Otahuhu Railway Auckland South Africa Tour 42 
1969 W (Bill) D Scott45 Cromwell Otago Central SA Tour 16 
1969 Colin Simon46 Hutt Wellington SA Tour 16 
1969 W(Wally) R Wilkinson47 Linwood Canterbury SA Tour 16 
1972 Kerry Clark48 Karoro & North East Valley West Coast & Dunedin WB - England 87 
1972 W B (Bill) MacArthur49 Paritutu Taranaki WB 30 
1972 Bruce W Sinclair50 St Albans Canterbury WB 30 
1974 Dave Baldwin51 Paritutu Taranaki CG - New Zealand 56 
1974 Jack Somerville52 Rewa & Matamata Waikato CG 36 
1976 Vic J Sellars53 Northern Manawatu WB - South Africa 30 
1978 Ivan Kostanich54 Helensville Auckland  CG - Canada 13 
1978 John E Malcolm55 Carlton Auckland  CG 44 
1978 Morgan Moffat56 Linwood Canterbury CG 172 
1979 Kevin Darling57 Balmacewen & Caversham Dunedin TT- Brisbane 74 
1979 Neville Hill58 Marewa, Rawhiti & Avondale Hawkes Bay & Auckland TT 18 
1979 Nick Unkovich59 Okahu Bay Auckland TT 74 
1980 John Murtagh60 Paritutu Taranaki TT - Auckland 33 
1980 Kevin Scott61 Bannockburn Otago Central TT 
1981 Peter Belliss62 Aramoho Wanganui TT - Sydney 385 
1981 Ian Dickison63 Kaikorai Dunedin TT 158 
1982 Rowan Brassey64 Okahu Bay Auckland CG - Australia 522 
1982 Danny O'Connor65 Okahu Bay Auckland CG 25 
1982 Jim Scott66 Johnsonville Wellington CG 75 
1983 Stewart McConnell67 Kaikorai Dunedin TT - Tasmania 71 
1985 Jim Christie68 Paritutu Taranaki AP - Australia 15 
1985 Wayne Nairn69 Papakura Counties AP 33 
1985 Terry Scott70 North East Valley Dunedin AP 21 
1985 Maurice Symes71 Johnsonville Wellington AP 186 
1986 Keith Slight72 Aramoho Wanganui CG - Scotland 11 
1987 Sid Giddy73 Mt Maunganui Bay of Plenty AP - Papua New Guinea 22 
1987 Ken Walker74 Fairfield Dunedin AP 32 
1987 Bill Kane75 Northend Southland AP 22 
1989 Gary Lawson76 Belfast Canterbury TT - Auckland 319
1990 Bruce Ballinger77 Paritutu Taranaki TS 
1990 Peter Shaw77 Palmerston North Manawatu CG - New Zealand 45 
1991 Mike Kernaghan78 Kaikorai Dunedin AP - Hong Kong  187 
1991 Phillip Skoglund Junior79 Northern Manawatu AP 64 
1993 Stewart Buttar80 Burnside Canterbury AP - Canada 51 
1994 Bruce McNish81 Burnside Canterbury CG - Canada 37 
1995 Andrew Curtain82 Elmwood Canterbury AP - New Zealand 130 
1995 David File83 Te  Karaka Gisborne East Coast AP 41 
1995 Mike Galloway84 Pakuranga Auckland TS v Fiji 
1995 Ben King85 Victoria Wellington TS v Fiji 
1996 Brian Baldwin86 Paritutu Taranaki TS v South Africa 10 
1997 Russell Meyer87 Northern Australia AP - Australia  259 
1998 Dwayne Cameron88 Te  Karaka Gisborne IQ -Zimbabwe18 
1998 Paul Girdler89 Leith Dunedin IQ 241 
1998 Glenn McDonald90 Riccarton Racecourse Canterbury IQ 
2000 Kerry Chapman91 Avondale Auckland MME - Malaysia 45 
2000 Sean Johnson92 Aramoho Wanganui SME - Scotland 99 
2003 Jamie Hill93 Pt Chevalier Auckland AP - Australia 83
2005 Steve Posa94 Takapuna North Harbour TT (Feb) Melbourne 
2005 Ali Forsyth95 United, Taren Point, Havelock, Nelson Nelson, Marlborough AP (Nov) 414
2005 Richard Girvan96 Taren Point Australia AP - Australia 234 
2005 Justin Goodwin97 Takapuna North Harbour AP 21 
2006 Doug Wilson98 Elmwood Canterbury ITS - Pine Rivers 24 
2007 Shannon McIllroy99 Te  Karaka, Stoke Gisborne East Coast AP - New Zealand 343 
2007 Andrew Todd100 Cabramatta Australia TS v Canada 110 
2007 Sean O'Neill101 Kia Toa South Canterbury TS v Ireland 18
2009 Shayne Sincock102 Belfast Canterbury AP - Malaysia 17 
2010 Richard Collett103 Stoke, Nelson Nelson TS 8 Nations 21 
2010 Danny Delany104 Onehunga Auckland TS 8 Nations 56 
2010 Andrew Kelly105 Redcliffs Canterbury TS 8 Nations 85
2011 Shaun Scott106 North East Valley Dunedin TT - Invercargill 19 
2011 Matt Gallop107 Cabramatta Australia TT  46 
2011 Tony Grantham108 Birkenhead North Harbour AP - Adelaide 135 
2014 Blake Signal109 Stokes Valley Wellington CG - Glasgow, Scotland 90
2015 Mike Nagy110 Taren Point Australia TT - Christchurch 92 
2019Seamus Curtin111Plimmerton & Stokes Valley WellingtonWB - Australia 12
2019Chris LeLievre112--Multi-Nations - Australia 26
2019Sheldon Bagrie-Howley113GoreSouthlandMulti-Nations - Australia 1
EG – Empire Games
WB – World Bowls Championships 
AP – Asia Pacific Championships 
TN – Tri-Nations Cup 
TT – Trans-Tasman Test Series 
ITS – International Tri-Series 
CG – Commonwealth Games 
TS – Test Series vs Certain countries 
HKP – Hong Kong Pairs 
6N – 6 Nation Tournament 
IQ – International Quadrangular Tournament 
MME – Malaysian Millennium Event 
SME – Scottish Millennium Event 
GN – Golden Nugget 
KC – Kingscliff Classic Pairs